POLSKI ZŁOTY W OBIEGU OD 100 LAT. NBP I JEGO FUNKCJE EMISYJNE – wycieczka edukacyjna
20 lutego dziewięciu szczęściarzy z klasy 1P z ogromnym zainteresowaniem przystąpiło do wyczekiwanych immersyjnych warsztatów zorganizowanych specjalnie dla nich w siedzibie NBP. Prelegentami na warsztatach byli pracownicy będący filarami kompetencji NBP. W związku z tym, że uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi opiekunami p. Beatą Królik, p. Beatą Staszewską biorą udział w IV edycji programu Złote Szkoły NBP w trakcie pobytu przybliżona została im następującą tematyka.
Polski złoty:
Jak dziś powstają polskie znaki pieniężne od projektu do banknotu. Dlaczego tylko Narodowy Bank Polski może emitować polskie znaki pieniężne. Czym jest system płatniczy i jaką rolę odgrywa w nim NBP.
Czym są pieniądze:
Droga pieniądza z banku centralnego do portfela, czyli na czym polega cykl obrotu gotówkowego w Polsce. Jakie są cztery filary Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego.
Monety i banknoty powszechnego obiegu oraz kolekcjonerskie:
Jakie są zasady użytkowania banknotów i monet w Polsce. Wielcy Polscy Ekonomiści i inne przykłady serii kolekcjonerskich NBP. Polskie monety i banknoty jako dzieła sztuki, zapis czasów
i technologiczne osiągnięcie.
O zabezpieczeniach i sposobach weryfikacji autentyczności banknotów i monet.
Pełni cennej wiedzy podanej w niezwykle obrazowy, przystępny sposób obdarowani w ciężkie
w wiedzę materiały edukacyjne, z których nauki nie możemy się już doczekać, ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom za okazaną nam życzliwość
i serdeczność oraz dobór fachowej wiedzy, która w niedalekiej przyszłości bez wątpienia zaowocuje.