Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Maj 2024
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025 w ramach którego środki zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym
W 2024 roku dotacje z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała nasza szkoła. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 15000 zł. ( wsparcie ze strony budżetu państwa: 12000 zł i wysokość wkładu własnego organu prowadzącego szkołę: 3000 zł) Cała kwota zostanie przeznaczona na zakup książek, elementów wyposażenia biblioteki i realizację zadań promujących czytelnictwo.
Uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły rozesłano ankiety, w których mogą wskazać autorów, tytuły bądź tematykę książek, które warto kupić do biblioteki szkolnej.
Trwają również konsultacje z bibliotekami: Biblioteką Publiczną w Zielonce, Biblioteka Pedagogiczną w Warszawie oraz Powiatową Biblioteką Publiczną w Wołominie dotyczące planowania zakupów książek.
Czerwiec 2024
Kupiliśmy czytniki e-booków.
Podsumowaliśmy ankiety.
W ankiecie wzięło udział 56 osób, które podały nazwiska 54 autorów. Ankietowani często nie podawali konkretnych tytułów, wskazywali na całe serie książek.
Wrzesień 2024
Zorganizowaliśmy akcję czytelniczą Narodowe Czytanie
Klasa 3GP uczestniczyła w wycieczce do Pałacu Rzeczypospolitej, gdzie zwiedziła wystawę najstarszych zabytków piśmiennictwa polskiego. Pałac Rzeczypospolitej udostępnił blisko 200 najcenniejszych, unikatowych obiektów ze skarbca Narodowej Książnicy. Są to zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa począwszy od VIII wieku po czasy współczesne, z których część została wpisana na Listę Pamięci Świata UNESCO.
Październik 2024
Odbyło się spotkanie autorskie z panią Mariolą Pryzwan:
W ramach współpracy z Pałacem w Chrzęsnem, klasy 1H, 1G, 3LOa, 2G i 3PR uczestniczyły w wykładach odbywających się w Pałacu.
W październiku rozpoczęły się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.
Listę książek wysłaliśmy do zaopiniowania do Pedagogicznej Biblioteki w Warszawie.
Wycenę książek sporządzają dla nas: księgarnia internetowa Bonito, księgarnia internetowa Tania książka oraz Księgarnia Tuliszków.
Listopad 2024
Odbyło się spotkanie z pisarką i scenarzystką Izabelą Szylko.
Spotkanie połączone było z warsztatami pisarskimi. Grupa 20 uczniów próbowała napisać opowiadanie kryminalne.
W połowie listopada zaczęliśmy kupować książki.
Grudzień 2024
Trwa opracowywanie i okładanie książek.
Mamy już za soba pierwsze wypożyczenia.