Malaga i Walencja…
Projekt „Przez doświadczenie do sukcesu. Europejskie praktyki zawodowe
w Mościckim”.
W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie Naszej szkoły mieli okazję wziąć udział projekcie w ramach Programu Erazmus +, zatytułowanym „Przez doświadczenie do sukcesu. Europejskie praktyki zawodowe w Mościckim”.
W drodze trudnej rekrutacji wybrano 40 uczestników projektu, uczniów technikum klas drugich, trzecich oraz czwartych. Wśród wybranych znaleźli się przedstawiciele zawodów nauczanych w Naszej Szkole: technik hotelarstwa, technik informatyk, technik elektryk, technik elektronik, technik poligrafii i grafiki komputerowej oraz technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej.
Kierunek Naszej wyprawy został skierowany na słoneczną Hiszpanię ulokowaną na Półwyspie Iberyjskim, a konkretnie na miasta Malagai Walencja. Głównym cele uczestników wyprawy było zdobycie nowych umiejętności praktycznych w przysposabianym zawodzie, poszerzenie wiedzy teoretycznej w tym zakresie, jak również rozwój umiejętności językowych oraz rozwój personalny uczestników.
Na przełomie kwietnia i maja rozpoczęły się intensywne przygotowania do obu wyjazdów. Osoby, które zadeklarowały swoją chęć udziału w projekcie przystąpiły do procesu rekrutacji. Uczestnicy musieli wykazać się swoją znajomością języków obcych – głównie język angielskich, znajomością obyczajów i tradycji mieszkańców Hiszpanii. Pod uwagę brano również motywację i ambicje uczestników. Nie bez znaczenia były ocena z zachowania oraz oceny z przedmiotów szkolnych, w szczególności z przedmiotów zawodowych. Proces rekrutacji był długi i niezwykle emocjonujący! Chętnych było wielu, a miejsc tylko dwadzieścia…
Wybrani uczniowie następnie wzięli, wraz z rodzicami, udział w spotkaniu organizacyjnym, których celem było podzielenie uczestników na grupy, zaprezentowanie miejsc odbywania praktyk zagranicznych, miejsc zakwaterowania, jak również zapoznanie z planowanym programem kulturowym. Spotkanie dla uczestników wyjazdu do Malagi odbyło się w czerwcu, natomiast dla uczestników wyjazdu do Walencji we wrześniu.
Uczniowie wzięli również udział w warsztatach przygotowujących ich do pobytu w Hiszpanii. Odbyli zajęcia, które zapoznały ich z kulturą, tradycją i obyczajowością Hiszpanii, jak również byli uczestnikami warsztatów zatytułowanych „Stres pod kontrolą” zwiększających kompetencje personalno – społeczne oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. Uczestnicy byli zobligowani do udziału w warsztatach z języka angielskiego na platformie OLS – uczniowie poprzez ćwiczenia i testy na platformie zwiększali swoje umiejętności w zakresie czytania, pisania oraz mówienia. Uczniowie odbyli także 25 godzinne warsztaty z języka hiszpańskiego – już na terenie Hiszpanii. Nabyte umiejętności zostały potwierdzone certyfikatami.
Uczniowie, za pośrednictwem komunikatora Skype, zapoznali się również z opiekunami zagranicznych praktyk – przedstawicielami organizacji pośredniczącej Universal Mobility Projects, silnie wspierającej naszą szkołę w realizacji projektu. W czasie rozmów uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności językowe (język angielski i język hiszpański), jak również opowiedzieć o swoich oczekiwaniach względem projektu i skonfrontować je z planowaną rzeczywistością.
30 lipca 2021r., a więc w czasie wakacji, nadszedł czas upragnionego wylotu do Hiszpanii pierwszej grupy śmiałków. 20 uczniów udało się do andaluzyjskiej Malagi. Pozostali tam miesiąc, do 30 sierpnia. Kolejna tura 20 uczestników w okresie od 4 września do 4 października udała się do Walencji.
Na miejscu uczniowie prężnie realizowali przydzielone im obowiązki i zadania w firmach zagranicznych. Poznawali technologie charakterystyczne dla innych państw europejskich oraz rozwijali swoje umiejętności zawodowe. Zapoznawali się z kulturą i tradycjami Hiszpanii. W ramach programu międzykulturowego odwiedzili liczne zabytki, muzea, ośrodki przyrodnicze. Próbowali tradycyjnych regionalnych dań, korzystali z pięknej hiszpańskiej pogody, relaksowali się nad Morzem Śródziemnomorskim. Szlifowali również swoje umiejętności językowe – uczestniczyli w warsztatach z języka hiszpańskiego prowadzonych przez przedstawicieli organizacji pośredniczącej. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali solidnie przygotowani opiekunowie – monitorowali ich działania, rozwiązywali pojawiające się trudności. Ostatniego dnia pobytu uczniowie każdej z grup, uczestniczyli w końcowym spotkaniu ewaluacyjnym, podczas którego otrzymali gratulacje i certyfikaty potwierdzające nabyte przez nich umiejętności.
Zarówno w Maladze, jak i Walencji miała miejsce również wizyta monitorująca ze strony Dyrekcji Zespołu Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce.
Po powrocie z Hiszpanii uczniowie przygotowali prezentacje oraz fotorelacje dotyczące ich pobytu w Hiszpanii. Zaprezentowali je podczas Dnia Kultury Europejskiej, który odbył się 15 grudnia 2021r. Opowiedzieli swoim młodszym kolegom z klas pierwszych i drugich technikum o procesie rekrutacji, praktykach zagranicznych, nabytych umiejętnościach zawodowych.
Uczniowie z zawodów technik informatyk oraz technik systemów i energetyki odnawialnej przygotowali również dodatkową atrakcję – punkt naprawy komputerów oraz punkt informacyjny dotyczący montażu instalacji energetyki odnawialnej.