BIBLIOTEKA SZKOLNA jest ważnym centrum informacyjnym szkoły. Staramy się, by była ona wyjątkowo przyjazna dla uczniów, nauczycieli, innych pracowników szkoły oraz rodziców.
W BIBLIOTECE czytelnik znajdzie różnorodne źródła informacji, ciekawe książki, pomoc w wyszukiwaniu potrzebnych materiałów i w doborze literatury oraz ciszę i odpowiednią atmosferę do pracy.
W CZYTELNI można korzystać ze wszystkich zbiorów bibliotecznych na miejscu – można zajrzeć do encyklopedii, słowników, pooglądać piękne albumy, przeczytać ciekawą książkę lub czasopismo, skorzystać
ZAPRASZAMY
Poniedziałek – Piątek
w godz. 9:00 – 15:00
Nowości
Rok szkolny 2024/2025
W tym roku szkolnym biblioteka szkolna wzbogaciła się o takie wydawnictwa, jak:
NOWA Teraz matura – samowystarczalny kurs maturalny, który powstał z myślą o skutecznej i przyjemnej nauce: vademecum i zbiór zadań maturalnych z j. polskiego, matematyki, j. angielskiego, fizyki, chemii, biologii, geografii,
Książki Marioli Pryzwan:
„Lilka”- Jaka była ta poetka, dramatopisarka i malarka pochodząca ze słynnego rodu Kossaków? Jaką zachowali ją w pamięci najbliżsi, znajomi i przyjaciele? Jak zmieniła ją wojna i przymusowa emigracja? Kogo kochała, z kim się przyjaźniła? Odpowiedzi na te pytania znajdąziecie w tomie wspomnień i listów Lilka zebranych i opracowanych przez Mariolę Pryzwan od lat zafascynowaną biografią i twórczością Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
„O Halinie Poświatowskiej”- to wspomnienia i wiersze o Halinie Poświatowskiej, korespondencja Poetki oraz aneks. Najważniejszą częścią książki są wspomnienia – tworzą klimat, ukazują cząstkę fascynującej osobowości Haliny.
„Moje fascynacje”- Jak rozpoczęła się kariera muzyczna Ireny Jarockiej? Jakimi ludźmi byli prywatnie Maria Dąbrowska, Władysław Broniewski czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska? Co denerwowało Zbyszka Cybulskiego? Dlaczego do dzisiaj mówimy o Annie Jantar i Annie German? Czy Halina Poświatowska była poetką wybitną?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w „Moich fascynacjach”, książce, którą zrodziły przypadek i przyjaźń.
Aktualności
Rok szkolny 2024/2025
Dyskusyjny Klub Książki
W czwartki, podczas długiej przerwy odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Zapraszamy wszystkich chętnych.
Wyjście do Pałacu w Chrzęsnem
W ramach współpracy z Pałacem w Chrzęsnem, uczniowie naszej szkoły udali się do Pałacu na festiwal edukacyjny „Chrzęsne chrzęści kulturą”. W tym roku tematyka wykładów dotyczyła podróży.
Pierwszego dnia klasy 1G i 1H wyruszły na Madagaskar i do Dubaju. W tę bardzo ciekawą podróż zabrał ich autor bestsellerowych książek, pan Michał Szulim.
We wtorek, 22 października, uczniowie klasy 3LOa udali się w podróż z wielkimi romantykami, na którą zabrał ich prof. dr hab. Andrzej Fabianowski – historyk literatury i krytyk literackim, autor książek i artykułów naukowych z zakresu romantyzmu, związany z Wydziałem Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Uczniowie brali udział w dwóch wykładach: „Podróże Poetów Romantycznych” i „Podróże Norwida i Sienkiewicza”.
Trzeciego dnia klasy 2G i 3PR udały się do Mongolii, a w tę podróż zabrał ich pan Piotr Maciejuk, podróżnik, miłośnik wypraw ekstremalnych oraz projektant mebli artystycznych.
https://www.facebook.com/share/nCyKexAXbGnfdDnu/?mibextid=WC7FNe
Spotkanie autorskie z panią Mariolą Pryzwan
22 października, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Panią Mariolą Pryzwan, bibliotekarką, publicystką i biografistką, która przybliżyła uczniom postać Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej. Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali fascynującej opowieści o życiu i twórczości literackiej „poetki miłości”, wzbogaconej anegdotami i ciekawostkami. Punktem wyjścia do opowieści była książka Marioli Pryzwan “Lilka”. Autorka, poza wspomnianą, opublikowała wiele książek poświęconych ludziom literatury i sztuki, m.in. biografie: Władysława Broniewskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Dąbrowskiej, Zbigniewa Cybulskiego, Anny Jantar, które cieszą się uznaniem czytelników i krytyków literackich.
https://www.facebook.com/share/p/dHSSwCsrGvyFwg6d/?mibextid=WC7FNe
Wyjście do Pałacu Rzeczypospolitej
W środę, 25 września, klasa 3GP udała się wraz z opiekunami do Pałacu Rzeczypospolitej, aby zwiedzić wystawę starych druków i rękopisów. Pałac Rzeczypospolitej udostępnił blisko 200 najcenniejszych, unikatowych obiektów ze skarbca Narodowej Książnicy. Są to zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa począwszy od VIII wieku po czasy współczesne, z których część została wpisana na Listę Pamięci Świata UNESCO.
Narodowe Czytanie
We wtorek, 17 września, w auli szkolnej odbyła się akcja czytelnicza Narodowe Czytanie. To już 13 edycja tej ogólnonarodowej akcji. Jej celem jest popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, wzmacnianie tożsamości narodowej oraz promocja czytelnictwa. Wydarzenie rozpoczęła Pani Katarzyna Kamionka, wicedyrektor Zespołu Szkół, która powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. W akcji wzięły udział klasy pierwsze i drugie oraz nauczyciele. Wybrane fragmenty dramatu czytali uczniowie klas drugich oraz Pani Joanna Baranowska, Pani Joanna Biskup i Pan Zbigniew Wróbel. Czytający z wielkim zaangażowaniem wcielili się w rolę bohaterów dramatu.
https://www.facebook.com/share/p/XmeMk5uSmjBZD3uQ/?mibextid=WC7FNe
W roku 2024 nasza szkoła otrzymała dotacje z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025, w ramach którego środki zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym.
Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 15000 zł. ( wsparcie ze strony budżetu państwa: 12000 zł i wysokość wkładu własnego organu prowadzącego szkołę: 3000 zł) Cała kwota zostanie przeznaczona na zakup książek, elementów wyposażenia biblioteki i realizację zadań promujących czytelnictwo.
Program będzie realizowany podczas całego roku szkolnego 2024/2025.