„UKRAINA – WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO”, PROF. ANDRII BAUMEISTER
We wtorek (29.03.2022) nasza szkoła gościła pana profesora Andrzeja Baumeistera z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Podczas wykładu: „Ukraina – wczoraj, dziś i jutro” mogliśmy zapoznać się ze złożoną historią narodu ukraińskiego i jego zmaganiami o niepodległość. Pan Profesor mówił o tym, że przez długi okres czasu Ukraina wchodziła w skład różnych państw: Księstwa Litewskiego, Rzeczpospolitej, Rosji, a potem Związku Radzieckiego. Te wydarzenia historyczne przyczyniły się do dużej różnorodności kulturowej, historycznej i światopoglądowej na ziemiach ukraińskich. W ciągu ostatnich dwóch wieków Ukraina zmagała się z niebezpieczeństwem utraty tożsamości narodowej.
Szczególnie trudnym było dwudziestolecie dwudziestego wieku:
– rewolucja 1917 roku,
– Wielka wojna ojczyźniana – 1918-1921,
– ‘Wielki Głód’ (ludobójstwo) w latach trzydziestych,
– prześladowanie inteligencji ukraińskiej,
– prześladowanie Kościoła w Ukrainie,
– a zwłaszcza druga wojna światowa, bo Ukraina jest jednym z tych krajów, który najbardziej ucierpiał podczas drugiej wojny światowej.
Tragiczne losy Ukrainy w ubiegłym stuleciu stały się dla wybitnego współczesnego amerykańskiego historyka (Timothy Snyder) przyczyną nazwania ziem ukraińskich „skrwawionymi ziemiami”.
W drugiej połowie dwudziestego wieku na Ukrainie powstał wielki ruch ‘dysydencki’. [Dysydenci to osoby niezgadzające się z łamaniem praw człowieka i polityką Partii Komunistycznej.]
Ukraina, w chwili rozpadu Związku Radzieckiego, należała do jednej z najbardziej jego rozwiniętych republik.
Ukraina, po odzyskaniu niepodległości w 1991 miała aspiracje przyłączenia się do Unii Europejskiej i NATO. Niestety Rosja sprowokowała rozłam w społeczeństwie i między politycznymi ugrupowaniami. To bardzo osłabiło pozycję Ukrainy na arenie międzynarodowej.
Niemniej, w narodzie ukraińskim pozostało silne pragnienie włączenia się do wspólnoty europejskiej, co potwierdziły dwie rewolucje: pomarańczowa i ‘godności’ (Euro-majdan), które były w ostatnich osiemnastu lat.
Gdy stało się zrozumiałym, że Ukraina nie chce powracać do sfer wpływów rosyjskich, Rosja rozpoczęła bezpośrednią inwazję wojskową – najpierw na Wschodzie Ukrainy, pozbawiając ją Krymu i częściowo Donbasu.
Zaś 24 lutego tego roku rozpoczęła wojnę, aby pozbawić Ukrainę jej dążeń do przynależności do Unii Europejskiej i NATO oraz zagrabić jej terytoria dla siebie. Dla Ukrainy jest to wojna w obronie wartości chrześcijańskich i europejskich oraz jej niepodległości.
Pewnym pozostaje, że Ukraina nie chce należeć do Rosji i pragnie być włączona do wspólnoty europejskiej. Trwająca wojna jest dla Ukrainy walką o niepodległość i obronę wartości chrześcijańskich i europejskich.
Obecność Profesora w naszej szkole była wyrazem jego wdzięczności za wspaniałą pomoc Polaków dla narodu ukraińskiego.